Skip to content

1196 Windlass DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Jul 28, 2014

Property Information

Block44.48
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,286
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
29%
Improvement Value:$149,600
71%
Total Assessment$211,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,244+1.0%
2024$5,193+5.9%
2023$4,904-0.1%
2022$4,910+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 15865, Page 10Recorded8/6/2014

Property Sale

Sale
$105,669
DeedBook 5396, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1996