Skip to content

1215 Steamer AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Aug 21, 2014

Property Information

Block44.48
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,362
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
27%
Improvement Value:$169,200
73%
Total Assessment$231,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,741+1.0%
2024$5,685+5.9%
2023$5,368-0.1%
2022$5,375+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft1,362DeedBook 15881, Page 1801Recorded8/29/2014

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 11854, Page 1393

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 11455, Page 612

Property Sale

Sale
$161,483
DeedBook 10305, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 10129, Page 551