Skip to content

1195 Canal AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Date
Nov 14, 2016

Property Information

Block44.49
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,292
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
30%
Improvement Value:$146,900
70%
Total Assessment$208,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,177+1.0%
2024$5,127+5.9%
2023$4,841-0.1%
2022$4,848+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 16582, Page 1136Recorded11/29/2016

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 12218, Page 688

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 5633, Page 787

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5067, Page 633

Property Sale

Sale
$98,775
DeedBook 4980, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1992