Skip to content

1179 Canal AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Jan 16, 1992

Property Information

Block44.49
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,724
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
31%
Improvement Value:$140,400
69%
Total Assessment$204,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,083+2.5%
2024$4,957+5.9%
2023$4,681-0.1%
2022$4,687+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4957, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1992