Skip to content

1174 Steamer AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Aug 30, 2004

Property Information

Block44.49
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,296
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
34%
Improvement Value:$128,100
66%
Total Assessment$193,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,812+1.0%
2024$4,766+5.9%
2023$4,500-0.1%
2022$4,506+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 12272, Page 304

Property Sale

Sale
$98,900
DeedBook 5507, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 5403, Page 217