Skip to content

1178 Steamer AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block44.49
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
47%
Improvement Value:$74,000
53%
Total Assessment$138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,439+1.0%
2024$3,406+5.9%
2023$3,216-0.1%
2022$3,220+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft960DeedBook 18873, Page 1303Recorded1/20/2022

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 16411, Page 566Recorded6/6/2016

Property Sale

Sale
$95,100

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 16396, Page 1066Recorded5/18/2016

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 11424, Page 377

Property Sale

Sale
$95,200
DeedBook 10957, Page 1907

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4885, Page 764

Property Built

Built

Year Built: 1976