Skip to content

1210 Steamer AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1997
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
May 4, 2017

Property Information

Block44.49
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,764
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
25%
Improvement Value:$188,000
75%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,257+1.0%
2024$6,197+5.9%
2023$5,851-0.1%
2022$5,859+1.4%
Property History
Sales3Foreclosures2

Foreclosure Case F-005184-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Foreclosure Case F-005179-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 16733, Page 119Recorded5/10/2017

Property Sale

Sale
$140,420
DeedBook 5547, Page 352

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5477, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1997