Skip to content

1223 Canal AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$583,000
Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block44.49
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,108
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
21%
Improvement Value:$226,200
79%
Total Assessment$287,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,146+11.3%
2024$6,418+5.9%
2023$6,060-0.1%
2022$6,068+1.4%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$583,000
Sq Ft2,108DeedBook 19687, Page 1219Recorded5/21/2024

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,108DeedBook 19415, Page 827Recorded6/27/2023

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 13518, Page 1243

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 10803, Page 1449

Property Sale

Sale
$142,511
DeedBook 10015, Page 1

Property Sale

Sale
$151,060
DeedBook 5491, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 5400, Page 361

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5202, Page 257