Skip to content

1203 Canal AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block44.49
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,850
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
17%
Improvement Value:$303,500
83%
Total Assessment$365,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,065+1.0%
2024$8,978+5.9%
2023$8,478-0.1%
2022$8,489+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$344,500
DeedBook 14988, Page 1048

Property Built

Built

Year Built: 1999