Skip to content

236 Float AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 11, 2010

Property Information

Block44.50
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
35%
Improvement Value:$121,700
65%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,648+1.0%
2024$4,603+5.9%
2023$4,347-0.1%
2022$4,352+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 14668, Page 1928

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 11284, Page 289

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 5285, Page 681

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4603, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1976