Skip to content

1186 Ripple AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2024

Property Information

Block44.51
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,552
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
32%
Improvement Value:$133,500
68%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,844+1.0%
2024$4,798+9.1%
2023$4,396-0.1%
2022$4,401+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 16850, Page 1638Recorded8/28/2017

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 12148, Page 1800

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10927, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1976