Skip to content

1210 Ripple AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$456,725
Last Sale Date
Jun 18, 2025

Property Information

Block44.51
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,204
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,600
32%
Improvement Value:$129,500
68%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,745+2.0%
2024$4,652+5.9%
2023$4,393-0.1%
2022$4,399+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$456,725
Sq Ft1,204DeedBook 20048, Page 337Recorded6/23/2025

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 17483, Page 854Recorded5/28/2019

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 15585, Page 323Recorded7/16/2013

Property Sale

Sale
$93,900
DeedBook 5054, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5020, Page 263