Skip to content

1226 Ripple AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 8, 2019

Property Information

Block44.51
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,638
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
32%
Improvement Value:$129,800
68%
Total Assessment$191,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,752+1.0%
2024$4,707+5.9%
2023$4,444-0.1%
2022$4,450+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 17397, Page 553Recorded2/28/2019

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 14277, Page 1355

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12199, Page 262

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 10956, Page 1358

Property Sale

Sale
$121,900
DeedBook 10075, Page 733

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 4474, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1979