Skip to content

1198 Coast AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Date
Aug 6, 2024

Property Information

Block44.52
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
40%
Improvement Value:$94,800
60%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,888+2.6%
2024$3,789+5.9%
2023$3,578-0.1%
2022$3,583+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976