Skip to content

1207 Treasure AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2020

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2024

Property Information

Block44.53
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,656
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
16%
Improvement Value:$332,500
84%
Total Assessment$394,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,536+1.0%
2024$9,441+3.2%
2023$9,151+0.4%
2022$9,112+545.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$454,000
Sq Ft2,656DeedBook 17913, Page 1024Recorded6/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 17588, Page 361Recorded8/29/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel