Skip to content

1203 Treasure AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2020

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block44.53
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,618
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
16%
Improvement Value:$314,900
84%
Total Assessment$376,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,349+1.0%
2024$9,258+5.9%
2023$8,742-0.1%
2022$8,754+520.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,618DeedBook 17910, Page 1239Recorded6/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 17588, Page 361Recorded8/29/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel