Skip to content

1183 Treasure AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 5, 2018

Property Information

Block44.53
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,422
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
19%
Improvement Value:$261,400
81%
Total Assessment$323,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,020+1.0%
2024$7,943+5.9%
2023$7,500-0.1%
2022$7,510+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,422DeedBook 17140, Page 1913Recorded6/11/2018

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 13551, Page 784

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12025, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 11525, Page 413