Skip to content

298 Tackle AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block44.53
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,638
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
31%
Improvement Value:$152,100
69%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,453+0.6%
2024$5,422+5.9%
2023$5,120-0.1%
2022$5,127+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,638DeedBook 19702, Page 976Recorded6/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 1973