Skip to content

292 Tackle AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block44.53
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,312
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
33%
Improvement Value:$137,800
67%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,113+1.0%
2024$5,063+5.9%
2023$4,781-0.1%
2022$4,787+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,312DeedBook 19191, Page 544Recorded10/11/2022

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,312DeedBook 18457, Page 1410Recorded5/4/2021

Property Sale

Sale
$219,500

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 16564, Page 774Recorded11/7/2016

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5053, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4977, Page 260

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 4415, Page 613