Skip to content

286 Float AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$99,900
Last Sale Date
Jan 29, 1992

Property Information

Block44.53
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,056
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
33%
Improvement Value:$126,400
67%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,715+1.0%
2024$4,670+5.9%
2023$4,409-0.1%
2022$4,415+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 4959, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4895, Page 105

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 4415, Page 613