Skip to content

1226 Galley AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$156,216
Last Sale Date
Oct 30, 1998

Property Information

Block44.53
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,316
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
25%
Improvement Value:$201,200
75%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,674+1.0%
2024$6,610+5.9%
2023$6,242-0.1%
2022$6,250+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$156,216
DeedBook 5633, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$3,500
DeedBook 4243, Page 4