Skip to content

280 Pulley AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block44.54
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,805
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
25%
Improvement Value:$191,600
75%
Total Assessment$256,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,366+1.0%
2024$6,305+5.9%
2023$5,954-0.1%
2022$5,961+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,805DeedBook 18770, Page 59Recorded11/10/2021

Property Sale

Sale
$296,500
DeedBook 11717, Page 793

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5584, Page 181

Property Sale

Sale
$124,605
DeedBook 5436, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5229, Page 589