Skip to content

239 Float AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block44.54
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,075
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
35%
Improvement Value:$116,000
65%
Total Assessment$177,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,410+1.0%
2024$4,367+5.9%
2023$4,124-0.1%
2022$4,129+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000
Sq Ft1,075DeedBook 19677, Page 1823Recorded5/9/2024

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 14703, Page 1610

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 5389, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1978