Skip to content

228 Tackle AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block44.55
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,244
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
31%
Improvement Value:$137,000
69%
Total Assessment$198,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,931+1.0%
2024$4,884+5.9%
2023$4,611-0.1%
2022$4,617+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,244DeedBook 18245, Page 968Recorded1/6/2021

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 15565, Page 1518

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 12283, Page 497

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5671, Page 410

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 5384, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4985, Page 968

Property Sale

Sale
$4,500
DeedBook 4440, Page 327