Skip to content

215 Pulley AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2019

Property Information

Block44.55
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,732
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,900
31%
Improvement Value:$150,900
69%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,433+1.0%
2024$5,380+5.9%
2023$5,081-0.1%
2022$5,087+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973