Skip to content

247 Pulley AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2023

Last Sale Price
$679,900
Last Sale Date
Jan 10, 2023

Property Information

Block44.55
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,857
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
14%
Improvement Value:$381,400
86%
Total Assessment$443,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,000+5.8%
2024$10,402+627.2%
2023$1,430-0.1%
2022$1,432+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$679,900
Sq Ft2,857DeedBook 19284, Page 620Recorded1/25/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 18850, Page 700Recorded1/5/2022

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 18775, Page 874Recorded11/15/2021