Skip to content

252 Matey AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Jan 22, 2014

Property Information

Block44.56
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage966
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
37%
Improvement Value:$104,900
63%
Total Assessment$166,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,134+1.0%
2024$4,094+5.9%
2023$3,866-0.1%
2022$3,871+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft966DeedBook 15738, Page 691Recorded2/4/2014

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft966DeedBook 15607, Page 207Recorded8/7/2013

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 13652, Page 1854

Property Built

Built

Year Built: 1975