Skip to content

270 Matey AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1991

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 31, 1999

Property Information

Block44.57
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,168
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,400
26%
Improvement Value:$190,100
74%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,419+1.0%
2024$6,357+5.9%
2023$6,002-0.1%
2022$6,010+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5741, Page 751

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 4947, Page 641

Property Sale

Sale
$19,500
DeedBook 4902, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$3,375
DeedBook 4413, Page 668