Skip to content

320 Float AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block44.58
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,456
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
19%
Improvement Value:$262,900
81%
Total Assessment$325,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,087+2.1%
2024$7,918+5.9%
2023$7,477-0.1%
2022$7,487+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,456DeedBook 16672, Page 617Recorded3/2/2017

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 12146, Page 1490

Property Sale

Sale
$191,309
DeedBook 5731, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1999