Skip to content

311 Golfview DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Mar 24, 1997

Property Information

Block44.59
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,505
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,100
23%
Improvement Value:$251,100
77%
Total Assessment$326,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,850+1.0%
2024$7,771+6.1%
2023$7,324-0.1%
2022$7,334+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5456, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 4296, Page 24