Skip to content

431 Golfview DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jan 17, 2000

Property Information

Block44.59
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,971
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,300
31%
Improvement Value:$222,800
69%
Total Assessment$321,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,973+1.0%
2024$7,896+5.9%
2023$7,456-0.1%
2022$7,466+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 10018, Page 576