Skip to content

443 Golfview DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 9, 2024

Property Information

Block44.59
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,636
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
37%
Improvement Value:$152,700
63%
Total Assessment$241,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,984+1.0%
2024$5,926+5.9%
2023$5,596-0.1%
2022$5,603+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,636DeedBook 19679, Page 1131Recorded5/10/2024

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 16246, Page 1271Recorded11/19/2015

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 13089, Page 1721

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 10244, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1978