Skip to content

335 Golfview DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 28, 2015

Property Information

Block44.59
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,603
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
23%
Improvement Value:$268,600
77%
Total Assessment$347,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,631+1.0%
2024$8,547+5.9%
2023$8,071-0.1%
2022$8,082+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,603DeedBook 16178, Page 1836Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,603DeedBook 16173, Page 258Recorded8/27/2015

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 11808, Page 387

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 11350, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$57,250
DeedBook 5723, Page 839