Skip to content

327 Lighthouse DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$400,500
Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block44.60
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,736
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
31%
Improvement Value:$158,900
69%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,716+1.0%
2024$5,661+5.9%
2023$5,345-0.1%
2022$5,352+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$400,500
Sq Ft1,736DeedBook 18898, Page 1965Recorded2/8/2022

Property Sale

Sale
$213,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 16492, Page 1976Recorded8/30/2016

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 10639, Page 623

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4815, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1977

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 3580, Page 377