Skip to content

347 Lighthouse DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2015

Property Information

Block44.60
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,984
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
28%
Improvement Value:$172,900
72%
Total Assessment$240,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,972+1.0%
2024$5,914+5.9%
2023$5,584-0.1%
2022$5,592+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 13708, Page 1831

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12315, Page 814

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 11040, Page 1155

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5658, Page 446

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5399, Page 1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4283, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1977