Skip to content

986 Rudder AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2025

Property Information

Block44.60
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,391
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,100
40%
Improvement Value:$114,500
60%
Total Assessment$189,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,708+1.0%
2024$4,662+5.9%
2023$4,403-0.1%
2022$4,408+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5384, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 1978