Skip to content

427 Lighthouse DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Nov 28, 2023

Property Information

Block44.60
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,196
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
25%
Improvement Value:$211,700
75%
Total Assessment$280,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,965+3.1%
2024$6,757+5.9%
2023$6,381-0.1%
2022$6,389+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft2,196DeedBook 19556, Page 1798Recorded12/8/2023

Property Sale

Sale
$279,900

From:

To:

Sq Ft2,196DeedBook 17375, Page 754Recorded2/4/2019

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 10046, Page 1864

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5193, Page 662