Skip to content

301 Lighthouse DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block44.60
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,120
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,700
38%
Improvement Value:$96,700
62%
Total Assessment$155,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,859+1.0%
2024$3,821+7.3%
2023$3,562-0.1%
2022$3,567+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000
Sq Ft1,120DeedBook 18258, Page 567Recorded1/13/2021

Property Sale

Sale
$147,500

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 15802, Page 598Recorded5/12/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965