Skip to content

977 Buccaneer LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Aug 18, 1993

Property Information

Block44.60
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,080
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,100
25%
Improvement Value:$219,900
75%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,075+1.0%
2024$7,004+6.1%
2023$6,600-0.1%
2022$6,609+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5090, Page 8