Skip to content

307 Lighthouse DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block44.60
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,083
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
21%
Improvement Value:$252,300
79%
Total Assessment$320,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,938+1.7%
2024$7,805+5.9%
2023$7,370-0.1%
2022$7,380+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft2,083DeedBook 19758, Page 818Recorded8/8/2024

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft2,083DeedBook 19685, Page 1257Recorded5/17/2024

Property Sale

Sale
$238,900
DeedBook 10591, Page 1596

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5479, Page 390