Skip to content

961 Buccaneer LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block44.60
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,759
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,100
29%
Improvement Value:$186,000
71%
Total Assessment$261,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,483+1.0%
2024$6,420+5.9%
2023$6,063-0.1%
2022$6,071+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,759DeedBook 19952, Page 360Recorded3/13/2025

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,759DeedBook 19772, Page 1481Recorded8/26/2024

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5384, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 5316, Page 468