Skip to content

853 Buccaneer LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$54,400
Last Sale Date
Jan 8, 1999

Property Information

Block44.61
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,779
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
23%
Improvement Value:$273,900
77%
Total Assessment$355,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,835+1.0%
2024$8,749+5.9%
2023$8,262-0.1%
2022$8,272+1.4%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$54,400
DeedBook 5653, Page 428

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5471, Page 107

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 4688, Page 939