Skip to content

857 Buccaneer LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1974

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 16, 2011

Property Information

Block44.61
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,142
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
31%
Improvement Value:$174,900
69%
Total Assessment$253,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,302+1.0%
2024$6,241+5.9%
2023$5,893-0.1%
2022$5,901+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14896, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1974