Skip to content

932 Delta LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block44.62
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,760
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
23%
Improvement Value:$210,300
77%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,813+1.0%
2024$6,748+5.9%
2023$6,372-0.1%
2022$6,380+5.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,760DeedBook 18253, Page 1593Recorded1/11/2021

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 17337, Page 880Recorded12/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5320, Page 400

Property Sale

Sale
$7,800
DeedBook 4463, Page 427