Skip to content

515 Shark LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$551,111
Last Sale Date
Jul 20, 2022

Property Information

Block44.62
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,372
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
21%
Improvement Value:$238,700
79%
Total Assessment$301,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,484+1.0%
2024$7,411+5.9%
2023$6,999-0.1%
2022$7,008+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$551,111
Sq Ft2,372DeedBook 19117, Page 1313Recorded7/29/2022

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,372DeedBook 18272, Page 1710Recorded1/21/2021

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft2,372DeedBook 17654, Page 1768Recorded10/24/2019

Property Sale

Sale
$227,385
DeedBook 10474, Page 1619

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 10172, Page 239