Skip to content

519 Shark LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 27, 2002

Property Information

Block44.62
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,205
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
38%
Improvement Value:$107,800
62%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,318+1.0%
2024$4,276+5.9%
2023$4,038-0.1%
2022$4,043+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 11117, Page 1944

Property Built

Built

Year Built: 1979