Skip to content

812 Buccaneer LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 24, 2017

Property Information

Block44.62
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,245
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
22%
Improvement Value:$230,100
78%
Total Assessment$294,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,305+1.0%
2024$7,234+10.4%
2023$6,550-0.1%
2022$6,559+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,245DeedBook 16720, Page 1582Recorded4/26/2017

Property Sale

Sale
$174,500
DeedBook 5677, Page 956

Property Sale

Sale
$167,215
DeedBook 5493, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 5429, Page 312