Skip to content

828 Buccaneer LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block44.62
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,282
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,400
30%
Improvement Value:$152,000
70%
Total Assessment$218,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,423+1.0%
2024$5,370+5.9%
2023$5,071-0.1%
2022$5,078+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,282DeedBook 19207, Page 829Recorded10/26/2022

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,282DeedBook 16523, Page 1779Recorded9/28/2016

Property Sale

Sale
$230,845
DeedBook 11522, Page 1299

Property Built

Built

Year Built: 2003