Skip to content

860 Buccaneer LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 25, 2003

Property Information

Block44.63
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,299
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
20%
Improvement Value:$255,700
80%
Total Assessment$320,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,958+1.0%
2024$7,881+5.9%
2023$7,442-0.1%
2022$7,452+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 11534, Page 1681

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 5355, Page 737