Skip to content

504 Shark LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2018

Property Information

Block44.64
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,332
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
31%
Improvement Value:$141,000
69%
Total Assessment$203,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,048+1.0%
2024$4,999+5.9%
2023$4,721-0.1%
2022$4,727+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook 14599, Page 358

Property Sale

Sale
$124,140
DeedBook 5510, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1997